FAQ / online
SlovenskyEnglishČesky

Cestu k moru začnite u nás - Taliansko, Chorvátsko ... dovolenka 2018

 

Najčastejšie kladené otázky (FAQ)

 

 

Aktuálne informácie nájdete na domovskej stránke:

Klientsky servis CK Reny Travel

 

Ako postupovať pri nákupe dovolenky?

1. Vyberiete si z našej ponuky najvyhovujúcejší hotel (rezidenciu, apartmán), alebo nám napíšete predstavu, ako by mala vaša dovolenka vyzerať a my vyberieme za Vás, ponúkneme Vám vyhovujúce kapacity. 

2. Vyplníte jednoduchý formulár na príslušnej stránke hotela a odošlete nám svoj dopyt, alebo nám zavoláte telefonicky, alebo nás navštívite osobne, alebo navštívite niektorého z našich zmluvných predajcov vo vašom meste.

3. Obratom Vám potvrdíme Vašu požiadavku, resp. do 24 hod. zabezpečíme riešenie pre Vašu dovolenku, ktoré nie je z nášho katalógu.

4. Ak ste rozhodnutý, potvrdíte svoju požiadavku zaplatením zálohy a zájazd je Váš ( rezervácia sa stáva záväznou).

Postup pri záväznej rezervácii:
Pre záväznú rezerváciu je nutné nahlásiť požadované údaje (mená, adresy trvalého bydliska, dátumy narodenia všetkých účastníkov pobytu, v prípade využitia komplexného cestovného poistenia UNION aj rodné čísla) a zaplatiť 50% zálohu všetkých objednaných služieb (vystavíme zmluvu o obstaraní zájazdu). Doplatok je nutné uhradiť do 30 dní pred nástupným termínom na pobyt. V prípade nástupu na pobyt za menej ako 30 dní (resp. menej ako 60 dní v prípade silvestrovských pobytov), je potrebné uhradiť celú sumu za zájazd hneď pri rezervácii. 
 
5. My vystavíme potrebné doklady a zašleme Vám všetky inštrukcie včas, aby ste na nič nezabudli a mohli spokojne vycestovať. Asi 10 dní pred nástupom na pobyt Vám zašleme všetky príslušné potrebné cestovné doklady (ubytovací poukaz, pokyny na cestu, kontakty ...).

6. Počas celého pobytu sme Vám k dispozícii na uvedených telefónnych číslach, alebo osobne prostredníctvom delegáta v mieste Vášho pobytu, pre prípad, že sa vyskytnú akékoľvek problémy.

7. Po Vašom návrate sa potešíme ak sa s nami podelíte o postrehy a zážitky z dovolenky a budeme radi ak začnete využívať výhody člena klubu RenyTravel, ktorým sa stáva každý náš zákazník.

Last-minute áno, nie ?

Úhradou zálohy, resp. celej čiastky z ceny zájazdu sa mení situácia pri vyberaní dovolenky na stav záväzný. Pokyny, ako a dokedy zaplatiť za zájazd sú presne uvedené v inštrukcii od nášho pracovníka. Môže nastať niekoľko situácií. Platbu je možné zrealizovať v kľude - v priebehu niekoľkých dní, takto to vyzerá u väčšiny zájazdov nakupovaných v dostatočnom predstihu.

Opačnou situáciou sú zájazdy z ponuky Last-minute alebo zájazdy nakupované na poslednú chvíľu pár dní resp. hodín pred vycestovaním. Vtedy Vám poskytneme často len pár hodín na rozhodovanie, aby bolo možné ponúknuť toto voľné ubytovanie ešte niekomu inému, ak by ste si to Vy rozmysleli.

V prípade že ste rozhodnutý kúpiť si takýto zájazd, musí prebehnúť aj úhrada  rýchlo (väčšinou už celá cena zájazdu). Z rôznych bezpečnostných dôvodov je platba považovaná za uhradenú, až keď sa peniaze nachádzajú u nás, t.z. v našej pokladni, resp. na našom účte. Až vtedy je zájazd Váš.

Tento adrenalínový spôsob nakupovania nie je vhodný pre každého. Niektorí zákazníci nakupujú zájazdy zásadne týmto spôsobom, je to ich štýl. Iní bývajú do tejto situácie dotlačení rôznymi okolnosťami, po zbrklom jednaní sa nesprávne rozhodnú, zaplatia, rozleží sa im to v hlave, možno by si to chceli aj rozmyslieť - ale väčšinou sa už nič nedá zmeniť. Situácia podobná ako na aukcii, zdvihli ste ruku, licitátor priklepol, vec je Vaša.

Hlavným argumentom tých, čo kupujú zájazdy na poslednú chvíľu bývajú zľavy z ceny. Než má ostať izba v hoteli prázdna, tak ju hoteliér predá aj za podstatne nižšiu cenu. Protiargumentom je skutočnosť, že to čo sa nestihlo predať včas a ostalo do poslednej chvíle v ponuke je tovarom, ktorý nie je "najkvalitnejší". Dobré hotely sa vypredávajú aj pol roka až rok pred sezónou. Túto skutočnosť tiež dobre zvážte. Je paradoxné, že existujú zákazníci, ktorí nakupujú vo "výpredaji", ale majú tie najvyššie nároky na kvalitu.

Ako zaplatiť za zájazd, keď to musí byť rýchle ?

Ak pri kúpe zájazdu na poslednú chvíľu doručíte peniaze v hotovosti do cestovnej kancelárie k nám, alebo k nášmu zmluvnému partnerovi vo vašom meste v stanovenej lehote (často len pár hodín), je všetko v poriadku. Ak musíte zaplatiť bankovým prevodom majte na pamäti nasledovné:
- ak robíte bankovým príkazom bezhotovostný prevod v rámci tej istej banky, prebehne prevod za pár minút.
- ak posielate peniaze z jednej banky do inej,  trvá aj 48 hodín, kým sa peniaze ocitnú na účte príjemcu.

Aby sme vyšli v ústrety čo najširšiemu okruhu zákazníkov, ponúkame účty v TatraBanke a v ČSOB (ich pobočky sa nachádzajú takmer v každom mestečku). Ak máte Vy účet v TB, spravte prevod na náš účet v TB, ak máte účet v ČSOB, spravte prevod na náš účet v ČSOB. Krížom (TB-ČSOB, ani ČSOB-TB) to nefunguje rýchlo.
Ak máte svoj osobný účet v nejakej inej banke, je najlepšie vybrať potrebnú sumu v hotovosti, zájsť do najbližšej pobočky TB, resp. ČSOB a vložiť hotovosť na náš účet priamym vkladom. Takto máte istotu, že úhrada je u nás za 10 minút a Váš zájazd neprepadne.

Aký je rozdiel medzi cestovnou kanceláriou a cestovnou agentúrou ?

Pre vysvetlenie rozdielu medzi cestovkou (CK) a agentúrou (CA) je potrebné vysvetliť čo je zájazd. Zákon o zájazdoch, podmienkach podnikania pre cestovné kancelárie a agentúry č.281/2001.z. definuje presne čo to je zájazd. Zjednodušene sa dá povedať, že zájazd je kombinácia viacerých služieb v cestovnom ruchu. Napr. ubytovanie plus doprava je zájazd.

Cestovná kancelária je oprávnená organizovať zájazdy (agentúra nie). CK je povinná mať poistenie proti krachu (úpadku), aby sa jej klientom nemohla stať situácia, že sú vycestovaní vo svete, cestovka vyhlási krach a im nebude poskytnuté ubytovanie, doprava ..., a iné služby, ktoré si objednali a zaplatili. V prípade takejto situácie sa o klientov postará poisťovňa z poistky zkrachovanej cestovky.

Predchádzajúci odstavec zároveň vysvetľuje, prečo si dať pozor a neriskovať cestovanie s nepoistenou cestovkou. Napriek tomu, že podnikanie cestovnej kancelárie bez poistenia svojho úpadku je protizákonné, na Slovensku je takých podvodných cestoviek niekoľko. Overiť či je daná cestovka poistená alebo nie si môžete jednoducho na stránkach poisťovní, ktoré tento druh poistenia uzatvárajú a zverejňujú zoznamy poistených CK. Každá poctivozmýšľajúca cestovka uvádza svoj poistkový certifikát vo svojich katalógoch, internetových stránkach, resp. v iných publikovaných materiáloch. Na požiadanie Vám ho bez problému predložia.

Cestovné agentúry nesmú organizovať svoje vlastné zájazdy, predávajú zájazdy cestovných kancelárii ako sprostredkovatelia, väčšinou s rovnakým servisom a cenami, ako by ste dostali priamo v cestovke. Ich výhodou je hlavne to, že ponúkajú zájazdy od viacerých cestoviek na jednom mieste, takže zákazníkovi stačí navštíviť jednu dobrú agentúru, a získa taký prehľad akoby pochodil niekoľko desiatok CK.

Čo ukazujú obrázky hotela, sú reklamovateľné ?

Často sa stane, že pri rozhodovaní a výbere dovolenky zohrajú významnú úlohu obrázky, ktoré zákaznikovi pomôžu pri rozhodovaní. Ale čo vtedy, keď po príchode na dovolenku vnímate rozdiel medzi predstavou vytvorenou z obrázkov a samotnou skutočnosťou? Snahou našej cestovnej kancelárie je aby sme prezentovali danú izbu, hotel, stredisko, čo najvierohodnejšími obrázkami. Vždy je to však relatívne.

1. Obrázok je obrázok, skutočnosť je niečo iné. Asi každý si spomenieme na šokujúcu reakciu, keď sme prvý krát zazreli svoju vlastnú fotku v novej občianke :-)

2. Ani najvernejší obrázok daného objektu nie je objektom samotným. Sú to 2 rôzne veci.

3. Áno, propagačné fotografie sa upravujú, prifarbujú, skrášľujú. Sú významným marketingovým nástrojom. Je potrebné tomu takto správne rozumieť.

Je prekvapivé, že skoro všetky sťažnosti, ktoré sme nemohli uznať za oprávnené reklamácie sa opierali o porovnávanie rozdielu medzi obrázkami a skutočnosťou. Na príslušných miestach vždy zverejňujeme informáciu:
"... publikované obrázky majú len ilustratívny charakter, nie je možné zobraziť všetky izby v každom ubytovacom zariadení. Niektoré hotely majú mnoho rôznych izieb, my sa pokúšame zobraziť čo najviac, často však máme len obmedzený výber obrázkov k hotelu, ako aj k jednotlivým turistickým strediskám, vždy sa však snažíme, aby ste si vedeli vytvoriť čo najvernejší obraz uvádzanej ponuky."

Obrázky sú len ilustrácia, čo je však záväzné je informácia: ubytovacie zariadenia, hotely, hotelové izby a apartmány zodpovedajú typu a popisu. To v praxi znamená, že záväzné sú len texty a čísla, ktoré sa uvádzajú v popisoch. Obrázok môže byť sebakrajší, ak text uvádza napr. ... "izby sú zariadené starším nábytkom jednoducho a účelne" treba si pohľad na obrázok poopraviť podľa textu.

Kedy využiť služby cestovnej kancelárie a kedy cestovať samostatne ?

Skutočný cestovateľ sa vydá na cestu a cesta samotná mu je cieľom. Nepotrebuje nikoho a nič, veci rieši keď prichádzajú. Spí kde ho zastihne noc, je čo mu spadne do hrnca. Romantika takého cestovania sa vyskytuje dnes už len vo filmoch a románoch. To si vyžaduje odvahu, čas, toleranciu ... ale áno - to je to pravé orechové.

Láka nás predstava takej voľnosti, ale radšej príjmeme "organizovanosť" lebo cheme mať istotu, cestujeme s rodinnou, deťmi, alebo len nemáme čas na pokusy.

Skutočných dobrodruhov, ktorí cestujú na vlastnú päsť už skoro niet, naopak je bežné si akúkoľvek cestu dopredu zabezpečiť, zaistiť ubytovanie, stravu, letenky, zapožičanie auta, výlety, program atd. ešte pred samotnou cestou. Cestovné kancelárie ponúkajú výhody pri zabezpečení zájazdu a zaujímavé je, že Vás to cez cestovku musí výjsť lacnejšie, ako keby ste si veci zariadili sami.

Je to možné ? Veď v čase internetu predsa nie je problém zohnať informácie a kontakty a objednať si všetko okolo svojej dovolenky napriamo. Ako je možné že cena hotela na jeho domovskej stránke uvádza € 52,00 a v cestovke je ten istý hotel za € 46,00 ? Lehátko a slnečník na pláži Vám vieme dať o 20% lacnejšie ako sa predáva v pokladni na pláži? Vstup do miestneho aquaparku za € 16,00 namiesto tamojších € 22,00 ... ? Ak Vás zaujímajú odpovede, napíšte a prezradíme prečo je tomu tak.

S cestovkou získavate právo na to čo si zaplatíte, možnosť úspešne sa sťažovať ak sa vyskytne problém či nedostatky, právo na reklamáciu, istotu odškodnenia ak ste v práve, partnera ktorý "hrá za Vás".

--------------------------------------------

Nezodpovedali sme Vaše otázky? Kontaktuje nás, radi odpovieme -> kontakt