Viedeň / Wien

Reny Travel, váš partner na cestách do Rakúska

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Viedeň

Bohatá ponuka kultúrnych podujatí, pohodová a priateľská atmosféra, kaviarenský život, nádherná architektúra a historické pamiatky sú hlavné lákadlá pre návštevníkov Viedne. Keď už sem zavítate, čaká vás ešte pestrejšia ponuka, na niekoľko dňový pobyt: večerná plavba po Dunaji, valčík v opere, prehliadková jazda turistickou električkou, dlhé nákupné ulice starého mesta, kde sa dá kúpiť všetko, výborná káva, zábava a kolotoče v lunaparku, koncerty vážnej hudby pod holým nebom, svetové zbierky v múzeách. Viedeň má svoje kúzlo v každom ročnom období. Zažite jeseň a zimu s koncertnou a plesovou sezónu, alebo jarné prebúdzanie či letný ruch. Každý termín je správny, len vybrať vhodné ubytovanie z bohatej ponuky viedenských hotelov a dobrodružstvo môže začať.

Mesto Viedeň

Viedeň, hlavné a najväčšie mesto Rakúskej spolkovej republiky leží na rieke Dunaj a je najnavštevovanejším mestom krajiny. Disponuje množstvom pamiatok, zaujímavostí a atrakcií, ktoré lákajú návštevníkov z celého sveta. Mesto Viedeň patrí medzi najobľúbenejšie mestské destinácie v Európe. V roku 2016 ju navštívilo 6,7 milióna zahraničných turistov, ktorí sa v meste ubytovali, v priemere tu strávili dva dni. Top 10 najnavštevovanejšie mestá v Európe: 1. Londýn, 2. Paríž, 3. Istanbul, 4. Barcelona, 5. Amsterdam, 6. Miláno, 7. Rím, 8. Viedeň, 9. Praha, 10. Madrid. Návštevníkov priťahuje najmä významná minulosť a história, ktorej žiarivé stopy sú tu stále viditeľné.

Fotogaléria

V polovici 19.storočia patrila Viedeň k najväčším a najrýchlejšie sa rozvíjajúcim mestám Európy, ale mesto vlastné nebolo žiadnou modernou metropolou. Koncom roka 1857 dal cisár František Jozef príkaz na demoláciu mestských hradieb a výstavbu bulváru Ringstrasse. Viedeň sa na niekoľko rokov zmenila na obrovské stavenisko a "laboratórium" novej architektúry, ktorých zavŕšením bolo sprístupnenie veľkolepého bulváru. Novovzniknutý bulvár položil v počiatočných rokoch základy pre rozvoj Viedne na modernú metropolu.

Viedeň je rozdelená na 23 obvodov. Tieto mestské časti majú svoje názvy a očíslovanie, napríklad 1. Innere Stadt je stred mesta. Luxusné obchody sú v uličkách po celom starom meste, na uliciach Kärtner Strasse, Graben a Kohlmarkt, teda v oblasti obklopenej okružnou ulicou "Ringstrasse". Najširší výber za najlepšie ceny nájdete stále ešte na legendárnej "Mariahilferstrasse". Veľkým zážitkom je návšteva niektorého z viedenských trhov, napríklad vychýreného "Naschmarku". Nakupovať sa oplatí vo veľkých nákupných centrách, ktorých Viedeň ponúka niekoľko. Najnavštevovanejšími nákupnými centrami sú Shopping City Süd, Shopping Center Nord, Gasometer, Huma, Donau Zentrum, Millennium City a Lugner City.

Turistický sprievodca

Kto navštívi Viedeň, nemal by vynechať unikátny viedenský, obytný dom Hundertwasserhaus, ktorý naprojektoval umelec Friedensreich Hudertwasser. V čom je jedinečný a úžasný? Krivý a farebný, krivolaké steny, krásne farebné keramické mozaiky, guľaté vežičky, fontánky, stromy na balkónoch a terasách, hrboľatá dlažba a iné zvláštne prvky. K nezabudnuteľnému koloritu Viedne patrí aj známy zábavný park Prater s rôznymi atrakciami. Jeho najznámejšou atrakciou je obrovské ruské kolo Riesenrad, ktoré patrí k hlavným symbolom mesta Viedeň. Aké suveníry si z Viedne návštevníci najčastejšie privezú? Nahrávky známych novoročných koncertov a rakúske vína.

Mariahilferstrasse najznámejšia viedenská ulica, ktorá sa nachádza medzi Starým Mestom a stanicou Westbahnhof, meria asi 4 km, lemuje ju vyše 350 obchodov po oboch stranách a teda tu pokojne môžete stráviť nákupmi celý deň. Nájdete tu všetky renomované módne značky. Obchody neponúkajú iba oblečenie. Ulica je obľúbeným miestom nákupov šperkov, bižutérie, kozmetiky, elektroniky, nábytku a bytových doplnkov ktoré v takom výbere asi na Slovensku ťažko zoženiete. A to všetko za veľmi rozumné ceny. Medzi obchodmi nájdeme aj mnoho typických viedenských kaviarní, reštaurácií a fastfoodov. Zaujímavých ponúk je nekonečné množstvo a nakupovaním tu strávite poľahky celý deň.

Ringstrasse svetoznámy viedenský bulvár, na ktorom stoja obdivované stavby ako napríklad Štátna opera jedna z najkrajších budov na ulici, Hofburg, Umelecko-historické múzeum, parlament alebo radnica. V roku 2015 slávi svoje 150. výročie vzniku. Ringstrasse, okružná mestská trieda v centre Viedne, je obrazom priekopníckeho obdobia, kedy Viedeň nastúpila cestu premeny na moderné veľkomesto. Samotný bulvár slávnostne sprístupnili 1.mája 1865. Ringstrasse sa stala obrazom vtedy preferovaného historizujúceho štýlu a hlavnou ulicou 19. st. Výstavba začala ako rozsiahly štátny projekt, napokon sa stala zrkadlom vznikajúcej vrstvy buržoázie, ktorá na rozdiel od vtedajšej aristokracie vzala politický, hospodársky a kultúrny vývoj do svojich rúk a podstatne formovala posledné desaťročia monarchie.

Vienna Ring Tram rakúske električky a Viedeň vymysleli niečo užitočné pre návštevníkov mesta. Turistickú električkovú linku Vienna Ring Trama, ktorou sa môžu turisti prevážať od apríla 2009. Premáva denne, nástup aj výstup je na Schwedenplatz. Zabudovaný elektronický sprievodca a LCD obrazovky. Výklad je až v siedmich jazykoch. Žltou električkou sú prepojené významné pamiatky, ktoré lemujú viedenský Ring, široký bulvár okolo centra mesta. Zastávok je trinásť, takže všetky zaujímavosti môžu turisti vzhliadnuť aj zblízka. Napríklad Štátna opera, divadlo Burgtheater alebo Umelecko-historické múzeum so starostlivo udržiavanými fontánami. Prehliadka trvá asi tak pol hodinu. Zasa sa potvrdilo, že hlavné mesto Rakúska si svojich návštevníkov váži, a pripravuje pre nich čo najvhodnejšie podmienky, aby sa pri návšteve cítili príjemne.

Schönbrunn je najstaršia zoologická záhrada na svete a najmodernejšia v Európe (od r. 1752). Nachádza sa takmer v centre mesta pri zámku Schönbrunn. Kedysi mali do záhrady prístup iba členovia cisárskej rodiny. Súčasťou areálu je akvárium a terárium, Pavilón dažďového pralesa, pavilón púšte a veľmi atraktívny polárny pavilón s tučniakmi. Ale najväčšou atrakciou záhrady sú nepochybne pandy veľké. Tieto zákonom chránené zvieratá sem boli privezené v roku 2003 z Číny. ZOO má otvorené denne od 9:00 h, 365 dní v roku aj počas sviatkov. Zatváracia doba je v závislosti od ročného obdobia medzi 16:30 a 18:30, pokladňa sa zatvára a posledný vstup je možný pol hodinu pred koncom návštevných hodín.

Mapa Viedne

mapa Viedeň

Viedenské múzeá sa spravidla nachádzajú v nádherných historických budovách, v ktorých sú inštalované expozície medzinárodného formátu. Umelecko-historické múzeum sa pýši významnou zbierkou obrazov Bruegelovcov, Múzejná štvrť a Leopoldovo múzeum cennou a na svete najväčšou zbierkou diel Schieleho. Múzeum moderného umenia, Centrum architektúry a Kunsthalle patria k najvýznamnejším kultúrnym centrám Viedne. Zbierka 60.000 kresieb a 1 mil. grafík stavia viedenskú Albertinu na prvé miesto s najväčšou zbierkou vo svete. Liechtenštajnské múzeum osloví návštevníka dielami majstrov baroka oslavujúcich život. Väčšinu z nich nájdete pekne pokope v MuseumsQuartier a blízkom susedstve.

Mestá Bratislava a Viedeň spoznajte naraz. Dve susedné hlavné mestá, ktoré sú vzdialené iba 60 km, to iste vnukne myšlienku pozrieť si jedno i druhé. Viedeň a Bratislava tvoria ideálne zoskupenie na poznávanie v jednom ťahu. Pre zahraničného turistu je takáto cesta bohatšia, pestrejšia a ekonomickejšia. Viedeň má výborné spojenie so svetom, je dobrým dopravným uzlom. Bratislava je lacnejšia a útulnejšia. Obidve metropoly majú bohatú zásobu pamiatok a zaujímavostí na spoznávanie. Ideálne plánovanie cesty do dvoj-destinácie Bratislava - Viedeň by mohlo byť nasledovné: 1. doprava, kultúra - Viedeň, 2. ubytovanie, nákupy, žúrka - Bratislava.

Program na 4 dni a 3 noci: po prílete, najlepšie ráno, nasleduje prehliadka zaujímavostí Viedne, večerná plavba po Dunaji a ubytovanie vo Viedni na prvú noc podľa osobných preferencií. Druhý deň začína ráno výdatnými raňajkami a celý deň pokračuje programom prehliadky Viedne, na záver dňa večerný presun do Bratislavy, ideálne loďou, nočný život v Starom meste, druhá noc a ubytovanie v Bratislave. Tretí deň (neskoršie raňajky) poznávanie Bratislavy, večer nákupy, zábava, tretia noc v Bratislave. Štvrtý deň presun späť do Viedne, záverečný program vo Viedni a večerný odlet domov. Poznámky: Plavba loďou z Viedne do Bratislavy je zážitkom, po prúde Dunaja je rýchlejšia. Pre nižšie ceny sa hodí na nočný život, nákupy a ubytovanie Bratislava.

Doprava

Rakúska metropola má dopravné spojenie s celým svetom. Letecké linky z USA, Austrálie, Ázie i Afriky sa striedajú na pristávacej ploche viedenského letiska vo Schwechate. Do Viedne prichádzajú vlaky z každej svetovej strany. Železničná doprava v Rakúsku je rýchla, bezpečná a pohodlná. Môžete si vychutnávať krajinu, robiť niečo užitočné na PC, čítať turistické bedekre, nadväzovať známosti, alebo si oddýchnuť či pospať. Hlavným železničným uzlom v Rakúsku je Viedeň, odtiaľ vedú dôležité železničné tepny na všetky svetové strany. Prepojenie na cestnú dopravu a diaľničnú sieť umožňuje jednoduché kombinovanie dopravy. Vo Viedni do všetkých dôležitých uzlov premáva metro, je to rýchle a pohodlné, metrom sa dostanete na hlavnú stanicu, do centra mesta aj na všetky zberné parkoviská.

Viedeň má rozvinuté všetky druhy dopravy. Medzinárodná cestná doprava vo Viedni je zabezpečená cez diaľničné ťahy: E59 - smeruje na juh a spája mestá: Graz, Maribor, Zagreb, Benátky, Rím. Diaľnica E60 - smerom na západ zabezpečuje spojenie s mestami Salzburg, Insbruck, Mníchov, Paríž. E60 smerujúca na východ spája mestá Bratislava, Košice, Budapešť. Na sever smeruje hlavný ťah do Českej republiky Brno, Ostrava, Waršava, alebo Praha, Drážďany, Berlín, Hamburg.

Motať sa autom po Viedni býva pre neznalého vodiča nepraktické, zdĺhavé a plné úskalí (obchádzky, zápchy, parkovanie, blúdenie). Optimálne je zaparkovať na niektorom z veľkých zberných parkovísk, kde sa dá auto odstaviť aj na dlhšiu dobu za výhodné ceny. Ceny na jednotlivých parkoviskách si pred vycestovaním ľahko zistíte na internete. Z parkoviska do mesta sa dostanete metrom, zakúpenie cestovných lístkov v automatoch je jednoduché, bežne komunikujú aj v slovenčine. Riskovať cestovanie viedenskou mestskou dopravou bez cestovného lístka sa nevypláca, pokuty sú vysoké a ľahko vymožiteľné aj od cudzincov.

Mestská doprava tvoria ju autobusy, električky, lode a metro, ktoré je pre turistu najvhodnejšie. Prepraví ho do hlavných uzlov mesta, odkiaľ už turista pokračuje peši s očami hltajúcimi všetko okolo. Viedenské metro (U-Bahn) má jednoduchú logiku, má 5 trás (U1, U2, U3, U4, U6), ktoré sa križujú v desiatich staniciach. Tu možno prestupovať medzi jednotlivými trasami. Ak máte pri potulkách mestom mapu mesta pri sebe a sú na nej zakreslené jednotlivé pamiatky, väčšinou z mapy zistíte aj názov najbližšej stanice metra. Jednoduchšie pre návštevníka individuála to už byť nemôže - mapa a metro. Ak si chcete vychutnať prehliedku Viedne v spoločnosti iných turistov a pritom sa dozvedieť aj nejaké fundované historky a príbehy, zvoľte si prehliadku so sprievodcom, alebo naskočte na turistickú električku Vienna Ring Tram, alebo si dojednajte konský povoz. Pohoniči bývajú dobre znalí mesta a pamiatok. Jazda kočom je síce dobre zaplatená, ale cena sa dá väčšinou zjednávať. Čo sú pre Benátky gondoly a gondolieri, to sú pre Viedeň fiakre a pohoniči.

Prehliadka Viedne

Spoznať také veľké mesto trvá niekoľko rokov aj celý život. Dôkladná turistická prehliedka Viedne si vyžaduje niekoľko viac dňových návštev, pre návštevníkov - začiatočníkov uvedieme aspoň tie najzaujímavejšie miesta a pozoruhodnosti, ktoré sa považujú za "povinnú jazdu" pre zoznámenie s Viedňou:

01. Zámok Schönbrunn bývalé letné sídlo Habsburgovcov vo Viedni - Schönbrunner Schloßstraße 47.
02. Zámok Hofburg bývalá rezidencia Habsburgovcov - Michaelerkuppel.
03. Katedrála svätého Štefana gotický chrám vo Viedni - Stephansplatz 3.
04. Belvedér barokový palácový komplex s veľkou záhradou - Prinz Eugen Straße 27.
05. Viedenská radnica s námestím (Wiener Rathaus) neogotická budova - Friedrich Schmidt Platz 1.
06. Umeleckohistorické múzeum (Kunsthistorisches Museum) patrí k najvýznamnejším múzeám v Európe - Maria Theresien Platz.
07. (16) Rakúska národná knižnica (Austrian National Library) - Josefsplatz 1.
08. Albertina galéria umenia je jednou z najväčších svetových zbierok grafiky - Albertinaplatz 1.
09. MuseumsQuartier kultúrno-múzejný areál - Museumsplatz 1.
10. Karlskirche barokový kostol svätého Karla Boromejského - Karlsplatz, Kreuzherrengasse 1.
11. Múzeum prírodných dejín (Naturhistorisches Museum) patrí k najväčším prírodovedeckým múzeám na svete - Burgring 7.
12. Štátna Opera (Wiener Staatsoper) - Opernring 2.
13. Kostol sv. Petra - Petersplatz 1.
14. Cisárska pokladnica (Kaiserliche Schatzkammer Wien) v Hofburgskom paláci.
15. Práter viedenský zábavný park.
16. Dunaj a viedenské mosty, Donauturm najvyššia veža - Donauturmstraße 8.
17. Viedenská tržnica (Naschmarkt) nákup suvenírov - Linke Wienzelle 1060.
18. Secession (Ausstellungsgebäude der Wiener Secession) - Friedrichstraße 12.
19. Kapucínska krypta (Kapuzinergruft) pohrebisko Habsburgovcov - Tegetthoffstraße 2.
20. Kapucínsky kostol (Kapuzinerkirche) pohrebisko Habsburgovcov - Neuer Markt.
21. Jezuitský kostol (Jesuitenkirche) - Doktor Ignaz Seipel Platz 1.
22. Augustiniánsky kostol (Augustinerkirche) - Augustinerstraße 3.
23. Dom mora (Haus des Meeres) akvárium - Fritz Grünbaum Platz 1.
24. Kunst Haus - Untere Weißgerberstraße 13.
25. Hundertwasserhaus dom známeho maliara, sochára a architekta - Kegelgasse 36-38
26. Umelecko-priemyselné múzeum MAK (Museum für angewandte Kunst) - Stubenring 5.
27. Španielska jazdecká škola (Spanische Hofreitschule) - Michaelerplatz 1.
28. Centrálny cintorín (Zentralfriedhof) - Simmeringer Hauptstraße.
29. Múzeum kočiarov (Wagenburg) - Schloß Schönbrunn.
30. Minoritský kostol (Minoritenkirche) - Minoritenplatz 2A.
31. Židovské múzeum (Jüdisches Museum) - Dorotheergasse 11.
32. Technické múzeum (Technisches Museum) - Mariahilfer Str. 212.
33. Vojnové múzeum (Heeresgeschichtliches Museum) - Arsenal Objekt 1
34. Múzeum voskových figurín (Madame Tussauds) - Wiener Prater.
35. Dom hudby (Haus der Musik) - Seilerstätte 30.
36. Mestský park (Stadtpark) - Parkring 1.
37. Budova 21. storočia (21-er Haus) - Arsenalstraße 1.
38. Volksgarten záhrada - Volksgarten.
39. ZOO (Tiergarten Schönbrunn) - Maxingstraße 13b.
40. Múzeum nábytku (Hofmobiliendepot Möbel Museum) - Andreasgasse 7.
41. Mozartov dom - Domgasse.
42. Sigmund Freud Museum - Berggasse 19.
43. Reštaurácia Schwarzes Kameel - Bognergasse 5
44. Michaelerplatz

História Viedne

Dejiny plné zvratov, úzko spojené s dejinami väčšiny európskych štátov, po dlhé stáročia tvorili a zachovali jednotlivé prvky viedenského charakteru. Predovšetkým sklon k pôžitkárstvu, kráse a kultivovanosti, ktoré boli vždy koreňmi života obyvateľov tejto metropoly a celej krajiny. Vďaka prekrásnym budovám z rôznych období histórie Viedne akými sú Katedrála sv. Štefana, alebo zámky a paláce z čias vlády Habsburgovcov, má Viedeň unikátny historický štýl ako máloktoré iné veľkomesto. K Viedni patrí hneď druhým dychom pojem hudba, ktorá znie každou líniou mesta od čias Mozarta, Beethovena, Schuberta až po dnes. Viedeň, mesto histórie, hudby a kultúry má zaujímavý príbeh:

Územie dnešnej Viedne bolo vďaka výhodnej polohe obývané od mladšej doby kamennej. Novodobá história Viedne začína splietať nitky búrlivých udalostí a vojen už za čias Keltov, ktorí na tomto území založili osadu s názvom Vedunia. Rozpínaním Ríma sa jeho vojská dostali až po Dunaj. Rimania dovtedajšie keltské sídla obsadili a vybudovali z nich obranné pevnosti. Záznamy zo začiatku 1. storočia spomínajú tu na brehoch rieky Dunaj osadu rímskych légií s názvom Vindobona. Pôvodná vojenská pevnosť sa rozrástla až na cisárske sídlo. Filozof a Rímsky cisár Marcus Aurelius vo Vindobone vládol a umrel 17. marca r. 180. Vláda Rimanov sa tu skončila v 5. storočí, kedy mesto opustili. Sídlo však nikdy nezaniklo, postupne sa stalo strediskom nepokojov súvisiacich s germánskou migráciou.

Centrum stredovekej pevnosti, v tých časoch známe ako Berghof (Alter Berghof), bolo sídlom pohanským a utvorilo sa ako zostatok bývalej rímskej osady. Berghof sa považuje za jadro novovznikajúcej Viedne. Proces vzniku Viedne sa datuje víťazstvom v bitke pri rieke Lech, ktorým v roku 955 franský kráľ Otto I. spolu s českým kniežaťom Boleslavom I porazil Maďarov. Otto tak zastavil postup staromaďarských kmeňov do západnej Európy. Roku 962 bol korunovaný pápežom Jánom XII. za rímskeho cisára. V roku 976, za vlády Otta III., následníci z rodu Babenbergovcov oficiálne založili "Východnú marku" (lat. marcha Orientalis tiež "Eastern march", marchia Austriae, Ostarrîchi). Zo starogermánskeho "Ostarrîchi" sa vyvinul neskorší názov Österreich, Austria. Na jej území hraničiacom s Maďarskom sa nachádzala Viedeň, ktorá bola odpočiatku dôležitým obchodným uzlom. V roku 1.155 vyhlásil Heinrich II. Jasomirgott Viedeň za hlavné mesto.

Víťazstvom Karola I. nad Ottomarom II. roku 1.278 začali vládnuť Habsburgovci aj v Rakúsku. Praha sa stala cisárskym sídlom, v ktorého tieni sa Viedeň snažila rozširovať aby držala krok s dobou. Významný krok v rozvoji Viedne zahájil obozretnými rozhodnutiami Karol IV., ktorý roku 1.365 založil univerzitu vo Viedni a začal výstavbu gotického chrámu sv. Štefana. Po vstupe Maďarska a Čiech do ríše Habsburgovcov sa stala roku 1.556 Viedeň sídlom cisára.

Roku 1.551 začali v meste silnieť rekatolizačné trendy a Viedeň sa pod vplyvom učenia Martina Luthera menila na protestantskú. Jezuiti, ktorých priviedol do mesta Ferdinad I., začali vykonávať cenzúru kníh a nakoľko mali značný vliv medzi obyvateľstvom, Viedeň sa rýchlo stala základným strediskom protireformácie v svätej ríši rímskej. Hlavným predstaviteľom protireformného hnutia bol viedenský biskup Melchior Khlesl, ktorý zaviedol kruté postihy a vyvlastnenie protestantov, takže po r. 1.640 protestanti z Viedne a Rakúska takmer úplne vymizli. Známou martýrkou z mnohých obetí prenasledovania a honu na čarodejnice sa stala Elisabeth Plainacher, ktorá bola roku 1.583 odsúdená a popravená vo Viedni v čarodejníckej skúške.

Obliehanie osmanskou ríšou začalo neúspešným pokusom už v roku 1.529. Vtedy viedla hranica medzi habsburskou a osmanskou časťou Maďarska iba 150 km od Viedne. Číhajúce nebezpečenstvo podnietilo výstavbu moderného opevnenia, ktoré odolávalo aj v druhej vlne tureckého obliehania r. 1.683, kedy sa neúspešní Turci začali sťahovať zo strednej Európy. Mesto sa zotavovalo rekonštrukciou, ktorá priniesla prevažne barokové prvky zreteľné na mnohých palácoch šľachty. Po veľkých morových epidémiách v rokoch 1.679 a 1.713 bola vybudovaná mestská kanalizácia a zavedené čistenie ulíc, čo malo vplyv na zdravie a viedenská populácia sa začala opäť rozrastať. Vďaka rozkvetu sa Viedeň čoskoro tešila statusu významné európske kultúrne centrum, ktorého slávu zavŕšila hudobná tvorba viedenského klasicizmu, predstavovaná skladateľmi Haydn, Mozart, Beethoven a Schubert.

Roku 1.804 sa Viedeň stala hlavným mestom nového štátu, Rakúskej ríše, ktorá uzavrela epochu Ríma. Obdobie francúzskej revolúcie 1.848 malo dopad aj na Viedeň, kde sa demokrati tiež pokúšali zvrhnúť monarchiu v októbrovej revolúcii, ale neúspešne. Dvadsať rokov neskôr sa zahájila protipovodňová ochrana a Dunaj bol rozdelený na dva toky, jeden z nich regulovaný Dunajský kanál. V 19. storočí nastal obrovský nárast obyvateľstva, to podnietilo výstavbu štvor až šesť poschodových obytných budov s malými bytmi. Narastá chudoba a nepokoje, začína sa objavovať antisemitizmus. Mesto zažíva svoj posledný kultúrny vrchol predstavovaný secesiou. Sigmund Freud predstavuje svetu psychoanalýzu.

Prvá svetová vojna znamenala rozpad Rakúsko-Uhorska a 30. okt. 1918 priniesla vznik nemeckého Rakúska, 10. nov. 1.920 sa Viedeň odčleňuje od Dolného Rakúska, vzniká samostatná krajina a mesto získava daňovú suverenitu. Marec 1.938 prináša fašistickú diktatúru, ktorá začína realizovať doposiaľ nevídanou razanciou antisemitizmus. Zničených bolo vyše 90 židovských synagóg, emigrovalo 120.000 židov, 60.000 bolo zabitých. Nastalo obdobie druhej svetovej vojny, ktorá v závere priniesla zničenie asi pätiny mesta počas niekoľkých desiatok náletov 17. marca 1944. Boje o Viedeň boli ukončené o niekoľko dní neskôr, kedy červená armáda 5. apríla 1944 porazila nemecké vojská. Nastala doba správy spojencami, ktorá sa končí roku 1.954 stiahnutím práva veta Sovietského Zväzu a od 15. mája 1955 získala Viedeň úplnú slobodu.

Ďalšie rakúske regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost