Slovensko : Dovolenka na Slovensku | Slovensko 2015
SlovenskyEnglishČesky

Letná dovolenka na Slovensku - Bratislava, Vysoké Tatry, Liptov

Slovensko

Slovensko nemá v ponuke najčastejšiu požiadavku dovolenkárov - more, ale v ostatných oblastiach cestovného ruchu má čo svojim návštevníkom ponúknuť. Hlavným cieľom zahraničných turistov je hlavné mesto Bratislava, stredne veľká európska metropola. Nemenej zaujímavé sú aj najmenšie veľhory na svete Vysoké Tatry, rekreačné oblasti v blízkosti jazier, priehrad. Veľkej návštevnosti sa tešia slovenské kúpele. Typická je dovolenka na Slovensku strávená turistikou a poznávaním tunajších prírodných krás.

Bratislava a okolie
imgimgimgimg

Bratislava a okolie

Bratislava a okolie Dovolenka na Slovensku by nebola kompletná bez návštevy hlavného mesta Bratislavy, ktoré je najväčším magnetom pre návštevníkov smerujúcich na Slovensko. Bratislava je ekonomickým, kultúrnym, hospodárskym a politickým centrom Slovenska. Bratislavský región (západoslovenský kraj) vie ponúknuť okrem prehliadky hlavného mesta kúpanie na slnečných jazerách, gastronomické a vínne poznávanie typických slovenských produktov.

imgimgimgimg

Tatranský región

Najznámejším a pre návštevníkov Slovenska najpríťažlivejším regiónom Slovenska je Tatranský región so svojím pohorím Vysoké Tatry a Belianske Tatry. Sú to najmenšie veľhory sveta. Vďaka vhodným podmienkam tu vznikli klimatické kúpele, turistické chodníky, lyžiarske strediská a zjazdovky. Množstvo ubytovcích zariadení, od horských chát po luxusné hotely. V AQuaCity Poprad je celoročne otvorené termálne a wellness centrum s výhľadom na tatranské štíty. Atraktívny je splav rieky Dunajec a návšteva hradu Stará Ľubovňa.

imgimgimgimgimg

Liptovský región

Liptovský región sa nachádza v kotline medzi hrebeňmi pohorí Nízke Tatry a Vysoké Tatry. Je najbohatší na najrozmanitejšie prírodné podmienky a turistické a športové aktivity pre všetky kategórie. Sú tu výborné terény pre vysokohorskú turistiku, závesné lietanie, rôzne vodné športy na priehrade Liptovská Mara. Je tu aj veľký termálny komplex s wellnessom, Bešeňová. V zime sú tu výborné podmienky na lyžovanie vo viacerých lyžiarskych strediskách, napríklad Jasná pod Chopkom.

imgimgimgimg

Gemerský región

Gemerský región sa nachádza medzi tromi národnými parkami: Slovenský raj, Muránska planina a Slovenský kras. Najznámejšia zo 1100 jaskýň krasu je jaskyňa Domica zapísaná na zozname kultúrneho dedičstva Unesco. Kaštieľ Betliar so zbierkami umeleckých predmetov a kníh je zasadený do anglického parku, ktorý je najväčším udržiavaným parkom na Slovensku. Patrí do zoznamu svetových historických záhrad. Ďalšou atrakciou regiónu sú početné stáda slovenského koňa horského, v obci Muráň na ranči sa každoročne koná rodeo.

Ipeľský región

Ipeľský región leží na juhu stredného Slovenska. Z čias tureckých nájazdov tu zostali zrúcaniny hradov Modrý kameň, Divín, Čabraď. Dnes je v nich najbohatš výskyt plazov na Slovensku. Turistické chodníky a cyklotrasy poskytnú športové vyžitie. Vodná nádrž Ružiná ponúka relax pri vodných športoch. V meste Lučenec sa nachádza viacero historických pamiatok. Termálne pramene Dudince, Santovka a Dolná Strehová sa začali využívať od polovice 19. storočia. Dnes sú na nich liečebné kúpele s wellness hotelmi a termálne kúpaliská.

Nitriansky región

Nitriansky región nesie svoj názov podľa rieky, ktorá ním preteká a podľa najstaršieho mesta na Slovensku. Najstaršia písomná zmienka o meste Nitra pochádza z roku 826, z čias Veľkomoravskej ríše. Jeho dominantou je Nitriansky hrad a Katedrála Svätého Emeráma z 11. storočia. Z turistických zaujímavostí je tu najnavštevovanejší Zámok Bojnice v renesančnom slohu, bojnická zoologická záhrada, najstaršia na Slovensku a termálne kúpalisko. Kaštieľ Topoľčianky so záhradou vzácnych drevín a oborou pre lesnú zver.

Zemplínsky región

Zemplínsky región leží v najvýchodnejšej časti Slovenska. Strediskom regiónu je mesto Michalovce. V jeho blízkosti sa nachádza „slovenské more“, vodná nádrž Zemplínska Šírava s vysokým počtom slnečných dní a teplou vodou. Významné postavenie má Tokajská vinohradnícka oblasť pri meste Trebišov. Aj keď je najmenšou vinohradníckou oblasťou, kvalitou a jedinečnosťou je jednou z najznámejších. V severovýchodnej časti zachovalé prírodné prostredia v Národnom parku Poloniny.

Záhorský región

Záhorský región je zalesnenou nížinnou oblasťou na západnom okraji Slovenska, v susedstve Rakúska a Česka. Typické mestá regiónu sú Malacky s veľkým františkánskym kostolom a Skalica s rotundou Sv. Juraja z 11. storočia. Na západe ho ohraničuje rieka Morava a na východe pohorie Malé Karpaty, na severe Myjavská pahorkatina. Región s rovinatým terénom je ideálny na cykloturistiku, vysadené lesy poskytujú tieň a prírodné vodné nádrže poskytujú príjemné osvieženie.

Turčiansky región

Turčiansky región sa nachádza v Turčianskej kotline obkolesenej vrchmi. Na jeho území sa nachádzajú prírodné rezervácie a jedna národná prírodná pamiatka v zachovalých karpatských lesoch, najbohatšia tisová lokalita v Európe. Historickým centrom regiónu je mesto Martin. Sídli tu, etnografické múzeum, národná kultúrna pamiatka cintorín osobností. V kúpeľoch Turčianske Teplice je hojne navštevovaný SPA Aquapark vďaka termálnym minerálnym prameňom.

Šarišský región

Šarišský región leží v západnej časti východného Slovenska. Mesto Košice je druhým najväčším mestom na Slovensku. Každoročne sa tu beží Medzinárodný Maratón Mieru najstarší beh v Európe. Pri meste Prešov je múzeum so zachovalými zariadeniami na dobývanie a varenie kamennej soli zo 17. storočia. Ďalšou raritou sú opálové bane pri obci Dubník, niekoľko storočí jediné bane na opál na svete. Historické centrum mesta Bardejov je zapísané v zozname Unesco. Bardejovské kúpele sú známe už od 15. storočia.

Spišský región

Spišský región je bohatý na prírodné krásy v Národnom parku Slovenský raj, kde turistické chodníky miestami nahrádzajú do skaly zapustené železné stúpadlá nad riekou Hornád alebo rebríky nad vodopádmi. Región je bohatý aj na historické pamiatky v mestách Spišská Nová Ves s najvyššou kostolnou vežou na Slovensku, Levoča s najväčším dreveným gotickým oltárom v strednej Európe, zapísanom v zozname Unesco, ako aj Spišský hrad, najrozľahlejší v strednej Európe spolu so Spišskou Kapitulou a kostolíkom v obci Žehra.

Považský región

Považský región leží v povodí rieky Váh, najdlhšej rieky Slovenska. Najväčšie mestá regiónu sú Žilina, Trenčín a Trnava. Starobylé, bývalé kráľovské mestá sú dnes krajskými centrami. V kraji popri rieke Váh sa dodnes zachovalo najviac stredovekých strážnych hradov. Najzachovalejšie sú hrady Strečniansky, Čachtický, Beckovský, Trenčiansky. Tu sa nachádzajú aj kúpele medzinárodného významu. Piešťany, Trenčianske Teplice, Rajecké Teplice. V pohorí Malá Fatra významné lyžiarske stredisko Vrátna.

Pohronský región

Pohronský región sa nachádza v centrálnej časti Slovenska v povodí rieky Hron, v ktorom sa nachádza aj geografický stred Európy. Oblasť je známa už od stredoveku bohatými ložiskami drahých kovov. Centum stredovekého európskeho baníctva bolo v mestách Kremnica, Banská Bystrica a Banská Štiavnica, ktoré patrí ku kultúrnym pamiatkam Unesco. Turisticky atraktívne sú pohoria Štiavnicke Vrchy s kúpeľmi Sklené Teplice a Nízke Tatry kde sa nachádzajú viaceré lyžiarske strediská.

Podunajský región

Podunajský región sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska. Ramená rieky Dunaj so zachovalou faunou a flórou a vodnými mlynmi dali podnet na vznik chránenej krajinnej oblasti. Komárno so svojimi pamiatkami je historicky najvýznamnejšie mesto regiónu. Región je najbohatším na termálne pramene, ktoré prispeli ku vzniku termálnych a wellness komplexov v miestach Dunajská Streda, Veľký Meder, Štúrovo, Podhájska. Na rieke Dunaj a priehrade Gabčíkovo sú výborné podmienky pre všetky vodné športy a aktivity.

Oravský región

Oravský región leží na severozápade Slovenska, v tesnom susedstve s Poľskom. Región je bohatý na ľudové tradície. Najväčšou pamiatkou je Oravský hrad z trinásteho storočia v Oravskom Podzámku. V súčasnosti po rekonštrukcii je najnavštevovanejším hradom na Slovensku. Sú tu výborné terény pre turistov. Vodná nádrž Oravská priehrada. V blízkosti Meander Park Oravice s termálnou vodou. Splav rieky Orava na pltiach. Menšie lyžiarske strediská sú pri obciach Habovka a Zuberec v pohorí Roháče.

Dovolenka Slovensko

V posledných rokoch zaznamenávame rastúci záujem slovenských klientov po domácej dovolenke. Mnohí to spájajú s globálnymi ekonomickými problémami vo svete, ale my sa skôr prikláňame k názoru, že zvýšený dopyt je spôsobený hlavne rastúcou kvalitou služieb v domácom cestovnom ruchu.

Rozvíjajú sa viaceré regióny, začínajú sa koncepčne riešiť mnohé projekty, ktoré pridávajú na hodnote našej krajine, napr. rozsiahla rekonštrukcia hradov a zámkov. Mnohé sa darí zrekonštruovať do nádhernej podoby z dlhodobo zanedbaných rozvalín. Je dobre, že sa kompetentní učia, že začínajú chápať aj iné spôsoby tvorby hrubého domáceho produktu, než len fabriky a montážne linky.

podobne ako je tomu s kupovaním domácich verzus zahraničných výrobkov aj v cestovnom ruchu. Ak domáci vycestuje do zahraničia, zarobí jeho peniaze zahraničie, ak cestuje v rámci domoviny, získa jeho peniaze domovina. Tento jednoduchý princíp výborne pochopili a takmer k dokonalosti rozpracovali Taliani.

Nenašli ste to, čo hľadáte ? Napíšte nám alebo zavolajte ako vyzerá vaša predstava dovolenka Slovensko. Pripravíme vám ponuku ušitú presne na mieru, dovolenku na Slovensku v ľubovoľnom mieste ktoré si zvolíte. Ak vás ponuka slovenských dovoleniek nezaujala, prezrite si ďalšie dovolenkové destinácie:

dovolenka Taliansko
dovolenka Chorvátsko
dovolenka Francúzsko
dovolenka Rakúsko
dovolenka Slovinsko
dovolenka Slovensko

Hlavné stránky RenyTravel: dovolenka | lyžovanie | lyžovanie Slovensko
Partnerské stránky: Slovensko | blog Slovensko