Slovensko, Pohronie

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách po Slovensku

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Pohronský región

Pohronský región sa nachádza vo Zvolenskej kotline. Na západe ho obkolesujú Kremnické vrchy, na severe Nízke Tatry. Pohroním tečie druhá najdlhšia rieka Slovenska - Hron. Zaujímavosťou regiónu je geografický stred Európy, ktorý sa nachádza blízko kostolíka v obci Kremnické Bane. Pohronie je svetu známe už od stredoveku vďaka bohatým ložiskám zlata, striebra a medi. Centrum baníctva bolo v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici a v Kremnici. Región má dlhý pretiahnutý tvar, ktorý určuje tok rieky Hron, rozdeľuje sa na Horehronie (Brezno, B. Bystrica) a Dolné Pohronie s mestami Žiar nad Hronom, Žarnovica a Levice. Horehronie je bohaté na lyžiarske strediská od Telgártu cez Chopok, Donovaly až po Králiky.

Po doline hore Hronom ...

Rodák z Hornej Lehoty a významný slovenský básnik Samo Chalúpka (1.812 - 1.883) vydal v roku 1868 básnickú zbierku Spevy. Súčasťou tohto diela bola aj báseň Branko, azda najkrajší slávy spev, ktorého dej bol zasadený do oblasti Pohronia. Začína veršom "Vo Zvolene zvony zvonia, za Zvolenom Branka honia: honia, honia durným honom po doline hore Hronom". Bojovník za slobodu slovenského rodu, zvaný Branko, velí do zbroje proti cudzím votrelcom. Jeho boj končí množstvom padlých druhov, ktorých obeta - verí - raz prinesie národu vytúženú slobodu. Nakoniec on sám zradený a dolapený umiera v Brezne. Pred smrťou vysloví Branko najvážnejší výrok, zhrnutie svojho života: "Pravde žil som, krivdu bil som, verne národ svoj ľúbil som: to jediná moja vina a okrem nej žiadna iná". Báseň napísaná roku 1868 bola inšpiráciou k odboju proti nemeckému fašizmu v r. 1944, kedy centrom a dejiskom odporu bolo opäť Horehronie. Odkazom diela Samo Chalúpka - Branko je výzva k ostražitosti. Útlak a silná maďarizácia v časoch Rakúsko-Uhoska, neskôr vojnové besnenie a masové vyvražďovanie nemeckým fašizmom, následná okupácia ruským komunizmom, vždy prinášali slovenskému národu utrpenie. A Horehronie bolo vždy baštou protestu.

Dominantou mesta Banská Štiavnica, ktorá podľa podrobnejšieho členenia na 28 regióonov, patrí do regiónu Hont, je Starý zámok z 13. storočia. Dnes tu sídli múzeum ako aj v Novom zámku, kde je expozícia protitureckých bojov. Na kopci stojí Kalvária postavená jezuitami v rokoch 1744 – 1735. Neďaleko Banskej Štiavnice sa nachádza kaštieľ Antol. Nájdete v ňom dobový nábytok, rôzne umelecké predmety, obrazy a rytiny. Okolie kaštieľa tvorí rozsiahly anglický park so vzácnymi drevinami. Banská Štiavnica má dve námestia. Trojičné a Radničné s gotickým kostolom sv. Kataríny z 15. storočia a radnicou. Vyhľadávaná architektonická pamiatka Komorský dvor (z r. 1550) je múzeom s expozíciou v prírode s možnosťou rekreačného "fárania" do bane. Návštevníci sem môžu vstúpiť a prezrieť si exponáty, ktoré im (popri sprievodcovských výkladoch) približujú prácu baníkov, techniku a využívané technológie. Mesto Banská Štiavnica patrí od r.1993 medzi kultúrne pamiatky zapísané v zoznamoch UNESCO.

Vyhne s rímsko-katolíckym kostolom z roku 1776 sa nachádzajú neďaleko Banskej Štiavnice. Pôsobili tu templárski rytieri, ktorí sa zaslúžili o vznik vyhnianskeho piva Steiger. Známa je aj termálna voda s obsahom železa, dnes využívaná v otvorenom termálnom bazéne. Pamiatkou je rezervácia ľudovej architektúry v oblasti Špania dolina - banícke domy z kameňa a dreva z 19. stor., ranogotický kostol Premenenia Pána z 13.stor. Je tu aj starý banský vodovod, múzeum medi, banícky náučný chodník a i. Nádherná príroda Španej doliny v súčasnosti slúži hlavne na rekreačné účely. K dispozícii sú aj 2 tenisové kurty a rôzne kultúrne programy. Ak Vás zláka príroda, je tu aj množstvo značených turistických chodníkov.

Horehronie

Banská Bystrica patrila k najbohatším banským mestám. Ťažila sa tu meď, neskôr železná ruda. Historické jadro mesta tvorí námestie s Hodinovou vežou, Thurzovým domom a pešou zónou. Dominantou je farský kostol Nanebovzatia Panny Márie z roku 1255, v ktorom je oltár sv. Barbory, patrónky baníkov od Majstra Pavla z Levoče. Nachádzajú sa tu aj Kostol Svätého kríža, Matejov dom a radnica s vežou z r. 1500. Historické pamiatky je možné prezrieť si počas jazdy historickým vláčikom aj s vlastivedným sprievodcom. V čase 2. svetovej vojny bola Banská Bystrica centrom SNP (Slovenské Národné Povstanie) v r. 1944, keď Slováci v okolitých horách Horehronia povstali proti fašizmu. Na počesť tejto udalosti bol v meste vybudovaný obrovský pamätník SNP, kde horí večný oheň za obete. Paradoxne v súčasnosti, o približne sedemdesiat rokov neskôr, sa práve v B. Bystrici objavujú nové zárodky fašizmu.

V katastri obce Bystrá (okres Brezno), sa nachádza Bystrianska jaskyňa, v ktorej sú zaujímavé zvonivé stalaktity, nástenné vodopády a iné útvary žltkavej farby s vysokým leskom. Počas 2. svetovej vojny sa v jaskyni ukrývali obyvatelia obce Bystrá. Dnes sa tu úspešne liečia horné dýchacie cesty u detí. Za rekreáciou v regióne chodia návštevníci do Aquaparku vo Vyhniach s vodnými atrakciami, na športové vyžitie slúžia tenisové a volejbalové kurty, biatlonový areál, futbalový štadión. Termálne pramene a kúpaliská sa nachádzajú v meste Kremnica a obci Kováčová. Kúpeľné mesto Sklené Teplice sa nachádza kúsok od obce Vyhne, svojimi termálnymi vodami, teplota vody 37-52°C, poskytujú možnosť čerpania liečebných procedúr. V kúpeľoch sa úspešne liečia choroby pohybového ústrojenstva. Atraktívny je najmä kúpeľ v jaskyni s termálnou vodou, ktorá vyviera priamo v Parenici. V Sklených Tepliciach je k dispozícii aj kúpalisko a termálne bazény.

Mesto Brezno je starým kráľovským mestom, mestské práva Breznu udelil uhorský kráľ Ľudovít I. dňa 14.augusta 1380. Prvé zmienky o meste pochádzajú z čias kráľa Bela IV. z r. 1265. Brezňanom sa hovorí "Hugáni", v minulosti sa obyvateľstvo delilo na Hugáňov a Handeľcov, Brezňania sú na pomenovanie Hugáni hrdí, najmä tí, ktorí pochádzali z Uličky (časť v starom meste). Najznámejšou postavou breznianskej histórie je Jakub Bombura Mikovíni, ktorý bol zemanom z vážených brezňanských rodov Mikovíniovcov a Faškovcov. Jeho postava ako ozbrojeného rytiera je umiestnená v mestskom znaku. Bomburovi legendy pripisujú zásluhy na záchrane mesta pred vyčíňaním čarodejnice Kataríny Flochovej ale aj pred Turkami.

Legenda o miestnom hrdinovi hovorí, že raz zvážal Jakub Bombura, zvaný Hugo (odtiaľ pomenovanie Hugáň) seno z lúk nad mestom, z oblasti ktorej sa dnes hovorí Vrchdolinka. Zrazu sa pri ňom objavila légia tureckých vojakov. Ataman na Jakuba prehovoril a vyzvedal od neho cestu do mesta. Jakub vedel, že Turci by mesto vyplienili, tak použil proti nim lesť. Vzal do ruky pavúz, čo bola dlhá drevená tyč, ktorou sa zvrchu zaťažil vysoký náklad sena, ktoré sa zvážalo na rebriniakoch. Uchopil tyč jednou rukou za tenší koniec a pristúpil bližšie k vojakom, že im ukáže cestu. Všetci Turci pozreli, kam pavúzom ukázal, no vtom sa Bombura pár krát šikovne zahnal raz na jednu raz na druhú stranu a Turkov pobil. Bombura sa stal kapitánom mestskej stráže.

Najsmutnejším dňom v histórii mesta Brezna je 9. 4. 1779, kedy pri požiari zhorelo 113 domov, kostol na Dúbravke, fara, radnica, hostinec, pivovar a tri zo štyroch brán mestského opevnenia. Veľký požiar plienil Brezno v minulosti už viac krát. Na prelome 15. a 16. stor. čelilo mesto útokom lupčianskych pánov Dóczyovcov, ktorí nerešpektovali breznianske mestské výsady ani územné práva. Spor s nimi vyvrcholil v roku 1517, vtedy Ladislav Dóczy so svojou lúpežnou hordou vpadol do mesta a celé ho vyraboval a vypálil. Okres Brezno siaha svojim územím až ku prameňu rieky Hron. Nad Breznom sú popri Hrone roztrúsené malebné dedinky Bujakovo, Filipovo, Gašparovo, Beňuš, Braväcovo, Bacúch, Polomka, Hámor, Závadka, Heľpa, Pohorelá, Pohorelská Maša, Valkovňa, Zlatno, Šumiac, Červená Skala, Telgárt. Severne nad údolím Hrona sa vypína pohorie Nízke Tatry, z jeho vrchov nad horným tokom rieky Hron kraľuje Kráľová Hoľa 1.946 m. pod ktorou rieka Hron pramení.

Tekov, Dolné Pohronie

Je južná časť Pohronia, ktorej pomenovanie Tekov súvisí s historickým názvom Tekovskej župy. Dnes je zaužívanejší názov Dolné Pohronie. Región Dolné Pohronie zahŕňa okresy Žiar nad Hronom, Žarnovica, Levice. Podľa zdrojov podrobnejšieho členenia slovenských regiónov sa uvádza východná polovica okresu Levice ako súčasť regiónu Hont, kam patria aj okresy Banská Štiavnica, Krupina a západná časť okresu Veľký Krtíš bez okresného mesta.

Mesto Žiar nad Hronom vzniklo r. 1951 z niekdajšieho Svätý Kríž nad Hronom, kedy tu bola vybudovaná obrovská huta na výrobu hliníka. Do mesta sa prisťahovalo obrovské množstvo nového obyvateľstva, ktoré bolo novou pracovnou silou pre fabriku a stalo sa okresným mestom. Medzi najznámejšie pamiatky v Žiari nad Hronom a jeho okolí patrí zrúcanina gotického hradu Šášov na skalnej vyvýšenine nad riekou Hron v katastri obce Šášovské Podhradie. Značené turistické trasy do oblasti Štiavnických vrchov vedú z miestnych častí Ladomerská Vieska a Šášovské Podhradie. V blízkom okolí sa nachádzajú aj možnosti pre lyžovanie poskytujú menšie lyžiarske strediská lokálneho významu.

Mesto Žarnovica leží 25 km poniže Žiaru nad Hronom v údolí rieky Hron, v južnej časti Žiarskej kotliny. Mesto obklopujú výbežky pohoria Vtáčnik a Štiavnických vrchov. Žarnovica bola vždy významnou križovatkou cestných ťahov. Hlavným zdrojom obživy bolo spracovanie dreva, keďže lesy sú všade vôkol. Nedávnou dominantou bol drevársky závod Preglejka. Do 19. storočia tu bola v prevádzke huta na drahé kovy, ktoré sa ťažili v Štiavnických vrchoch. Medzi hlavné miestne podujatia patrili pravidelné motocyklové preteky na plochej dráhe o Zlatú prilbu Slovenského Národného Povstania, ktoré mali medzinárodný charakter. Cestovný ruch sa zameriava na turistické trasy do pohorí Vtáčnik a Štiavnické vrchy, kde sa nájdu aj príležitosti na lyžovanie.

Mesto Levice sa rozprestiera na Hronskej nive Podunajskej nížiny. Levice sú dôležitým administratívnym a hospodárskym centrom regiónu Tekov. Po Druhej svetovej vojne tu vznikli viaceré podniky na spracovanie kameňa, hydinárske závody, sladovne, mliekárne, spracovanie bavlny. K tomu boli vybudované nové sídliská, poskytujúce ubytovanie novým obyvateľom, ktorí tu našli prácu a zmenili charakter i vzhľad mesta. Levický hrad so zrúcaninami z 13. storočia, bol v 16. storočí prestavaný na protitureckú pevnosť, patrí medzi hlavné historické pamiatky Levíc. Nepretržité osídlenie tejto úrodnej oblasti siahajúce do mladšej doby kamennej je preukázané početnými archeologickými vykopávkami. Známe sú kúpele Margita - Ilona s termálnou vodou, ktoré sú tradične vyhľadávaným miestom dovolenkárov na Slovensku. Vyhliadková veža, ornitologická lokalita, rozsiahle rybníky, cyklistické trasy ponúkajú ďalšie príležitosti pre návštevníkov rovinatej lokality.

Zimné aktivity, lyžiarske strediská

V zime je Pohronský región rajom pre lyžiarov. Početné lyžiarske strediská: Chopok Juh, Čierny Balog, Donovaly, Králiky, Krpáčovo, Mýto pod Ďumbierom, Selce Čachovo, Skalka pri Kremnici, Šachtičky, Tále, Telgárt, Turecká, Krahule a ďalšie poskytujú kompletný servis pre lyžiarov.

Ďalšie slovenské regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost