Valle d´Aosta / Taliansko : Dovolenka v Taliansku | Taliansko 2019
SlovenskyEnglishČesky

Plánujete dovolenku v Taliansku? začnite u nás- dovolenka Taliansko 2019

imgimgimgimgimgimgimgimgimg

Valle d´Aosta

Najmenší medzi regiónmi Talianska sa nachádza v spoločnosti najvyšších alpských štítov Cervino, Monte Rosa či alpským kráľom Mont Blank 4.810m. Dovolenka Valle d' Aosta znamená hory, turistika, horolezectvo, cyklistika a lyžovanie v zimných mesiacoch. Na pomedzí s Francúzskom leží najstarší národný park Gran Paradiso. Viac informácií o regióne - Valle d' Aosta

Ubytovanie Valle d' Aosta

Hotel MONT BLANC ****

Hotel MONT BLANC ****

Pohodlný a štýlový horský hotel Mont Blanc sa nachádza neďaleko centra pešej zóny Courmayeur. Nadmorská výška rezortu je 1.224m.

Dovolenka Valle d´Aosta

Pri poopise malého kúska Talianska s názvom Valle d´Aosta sa najčastejšie v mysli vynorí najvyššia hora v Alpách Mont Blank a všetko čo s ňou súvisí. Mont Blank stojí priamo nad mestečkom Courmayeur, ktoré patrí k špičkovým horským strediskám, v zime poskytuje vynikajúce lyžiarske terény lyžovanie Courmayeur a v lete nádherné turistické a horolezecké príležitosti. Stále atraktívnejším spôsobom aktívneho dovolenkovania sa stáva cyklistika. Vo Valle d´Aosta nájdete množstvo terénov vhodných pre cyklistov začiatočníkov i zdatných bikerov na cestách, horských chodníkoch, ale aj hodnotné náročné freeride zjazdy.

Zo strediska Courmayeur je susedné Francúzsko dobre dostupné úžasným tunelom pod Mont Blankom, ktorý môžeme považovať za majstrovské inžinierske dielo. Druhý spôsob, ako sa dostať do francúzskeho Chamonix je lanovkami z Courmayeur na Helbronner 3.466 m, ďalej ponad ľadovec Geánt vedie lanovka na Aiguille du Midi 3.842 m. Celú jazdu poskytuje nádherné scenérie najvyššej hory. Z Aiguille du Midi klesá lanovka vyšše 2.800 m do mestečka Chamonix. Dvojjazyčnosť je príznačná pre obyvateľov Valle d´Aosta, ktorí hovoria rovnako taliansky ako aj francúzsky. Podobne ako v prípade Trentino – Alto Adige bol aj regiónu Valle d´Aosta udelený osobitný štatút autonómnej oblasti.

Valle d´Aosta nie je predurčená len športovo založeným návštevníkom, ktorí vyhľadávajú vysoké hory na turistiku, trekking a horolezectvo. V minulosti bola táto oblasť chránená od severu horami a cesty vedúce z juhu strážilo vyše 80 pevností, hradov, strážnych veží, ktorých dômyselné riešenia sú ukážkou majstrovstva rímskej a stredovekej histórie, ako aj bohatstva vtedajších obyvateľov. Neuveriteľne pútavé trasy po týchto historických pamiatkach vás zavedú k hradom Castello di Fenis, Issogne a Sarriod de la Tour, Sarre, Saint-Pierre a Ussel, ktoré patria k najznámejším a na svoje si prídu aj milovníci pamiatok a histórie.

Ak vás zaujíma história a patríte k poznaniu chtivým návštevníkom, vašej pozornosti by nemali ujsť skvosty hlavného mesta Aosta, Augustus Arch symbol moci a vplyvu Ríma, katedrála Santa Maria Assunta a monumentálny kostol Sant'Orso Collegiate z 11. storočia. Najlepším termínom na návštevu hlavného mesta je obdobie konania festivalu a veľtrhu, kedy tisícky návštevníkov zaplnia mesto. Aosta s vyzdobenými uličkami sa im predvedie v duchu tradícií s typickým karnevalom v maskách a pôvodnými remeslami ako sochárstvo, rezbárstvo, kožiarstvo, výroba látok a výrobkov z vlny.

Letná dovolenka. Milovníci prírody môžu vidieť živočíchy a rastliny v ich domovskom alpskom prostredí, stačí ak lanovkou navštívite Pavillon du Mont Fret Natural Oasis, čo je obrovská chránená oblasť, kde sa nachádza alpská záhrada Saussurea kde uvidíte okolo 900 rastlín nielen z okolia Mont Blanku, ale z celého sveta. Tu môžete odpočívať a načerpať silu alpskej prírody. Ak vám neprekáža trocha adrenalínu, môžete podniknúť let balónom a pozrieť si majestátny Mont Blank z vrchu.

Počas dovolenky Valle d´Aosta by ste nemali vynechať miestne špeciality. Tunajšia kuchyňa je tvorivá, výdatná a chutná tak ako si to život v horách vyžaduje. Určite ochutnajte regionálne špeciality carbonada (dusené mäso s cibuľou na víne a korení), mocetta (sušené hovädzie alebo kozacie ochutené horskými bylinkami). Klobásy Aosta Valley varené s varenými zemiakmi, saláma je ďalšou lahôdkou podľa chuti, skúste bravčovú masť a nádhernú slaninku s korením z Arnad, alebo známu šunku šéfov, preslávený syr Fontina Dop, ktorý sa používa v mnohých receptoch napr. fondue, typická polievka z Valle d'Aosta, z kapusty, kelu, s Fontina syrom a stvrdnutým ražným chlebom.

Na vinnej ceste môžu milovníci vína poznávať miestne odrody, ktoré sú často vystavené drsným podmienkam, ktoré dávajú vínu charakteristické vlastnosti. Existuje viac ako 20 vín pochádzajúcich z Valle d´Aosta, uveďme niekoľko príkladov: Arnad Montjovet, Enfer d'Arvier, Blanc de Morgex et de la Salle a Donnas. Po dobrom jedle ochutnajte bylinný likér "Genépy des Alpes", ktorý sa tradične pije z dreveného pohára.


Zimná dovolenka, lyžovanie Valle d´Aosta

Keď hovoríme o cestovnom ruchu Valle d´Aosta, nemôžeme nespomenúť najrozšírenejšiu aktivitu v tomto regióne, ktorou je lyžovanie a zimná dovolenka na horách. K najznámejším lyžiarskym strediskám medzinárodného významu patria Courmayeur pod Mont Blankom spojený s francúzskym Chamonix, Cervinia-Valtournenche pod Matterhornom s lanovkami pokračujúcimi do švajčiarskeho Zermattu, Gressoney a Valsesia pod Monte Rosa, La Thuile pokračujúce do Francúzska. Všetky tieto lyžiarske strediská môžete vyskúšať počas zimnej dovolenky –> lyžovanie Taliansko.


Dovolenka Taliansko

Milujete more, pamiatky, krásne mestá, lyžovanie, nakupovanie, módu, futbal, rýchle autá, romantiku vidieka, dobré víno​​, zmrzlinu alebo pizzu? Dovolenka Taliansko je pre vás riešenie. Navyše Taliansko patrí k bezpečným turistickým destináciám, poskytuje jednu z najširších ponúk pre cestovateľské túžby. Ideálna krajina pre letné aj zimné prázdniny a nezabudnuteľné zážitky celej vašej rodiny.
Viac na -> dvolenka Taliansko