lyžovanie - Slovensko

Lyžovanie Alpy - www.lyzovanie-alpy.sk
30.12.2008 - lyžovačka  
  nová stránka - lyžovanie
  Rakúsko, Slovensko ski mapa dovolenka lyže
lyžovanie na Slovensku Slovenské lyžiarske strediská sa nachádzajú v oblasti Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Veľká a Malá Fatra, vhodné hlavne pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov, voľné terény vyhľadávajú predovšetkým milovníci prašanu, panenského snehu (powder snow ski) skialpinisti snowboardisti, domáca klientela a lyžiari z okolitých východných krajín, lyžovanie v ťažších terénoch v muldách a žľaboch ( v hlbokom snehu ), poskytujú perfektnú lyžovačku vo voľnom teréne až do mája.

Lyžovanie je medzi slovenskou populáciou asi najobľúbenejší a najrozšírenejší zimný rekreačný šport. Aj keď prírodné podmienky neposkytujú terény v takej kvalite a množstve ako je tomu v susedných alpských krajinách, skoro každý Slovák vlastní lyže. Lyžujú malí, veľkí, starí, mladí, muži, ženy.
Rekreačné zariadenia vybudované v horách majú našťastie dosť nadšencov, ktorí v tejto oblasti podnikajú aj napriek rizikám. Neustále globálne otepľovanie má obrovský vplyv na tento šport. Ani v zimných mesiacoch už nieje sneh takou samozrejmosťou ako to bývalo pred pár rokmi. Ponechať svahy bez zariadení na výrobu technického snehu je hazardom. Rastúce náklady na zabezpečenie snehu, ako aj všetky pribúdajúce vstupy do modernizácie a zkvalitnenia lyžovania v slovenských lyžiarskych strediskách sa premietajú do peňaženiek lyžiarov. Lístky na vleky - skipassy - sú z roka na rok drahšie. Aj ďalšie služby súvisiace s pobytom na horách (občerstvenie, stravovanie, ... ubytovanie) patria k cenovo náročnejším, keď k tomu pripočítame pomerne drahú lyžiarsku výstroj, môžme s radosťou konštatovať, že na Slovensku lyžiar nepatrí medzi ohrozené druhy.

Lyžovanie na Slovensku v ski-strediskách:

Bezovec Kubašok - S. Bystré Pezinská Baba Tatranská Lomnica
Čertovica Kubínska hoľa Plejsy Telgárt
Chopok - Jasná Kuzmínovo Podbanské Turecká - Krížna
Chopok - Juh Lazy p. Makytou Podjavorník Valčianska dolina
Čierny Balog Levoča Pohorelská Maša Veľká Javorina
Dedinky - Mlynky Liptovská Teplička Poľana V.Rača - Oščadnica
Donovaly Liptovský Ján Rajecká Lesná Veľké Ostré
Drienica - Lysá Lopušná dolina Remata Vrátna
Fačkovské Sedlo Makov Šachtičky Závažná Poruba
Jahodná Malá Lučivná Selce - Čachovo Zázrivá
Jasenská dolina Malinô Brdo Skalka - Krahule Ždiar
Kavečany Martinské hole Starý Smokovec Žiarska dolina
Kojšovská hoľa Mojtín Štrbské Pleso Zuberec
Králiky Mýto p. Ďumbierom Tále Zverovka - Spálená

© 2008 RenyTravel - lyžovanie